Blog

Poznaj aktualności związane z działaniem naszej platformy sprzedażowej Biore.pl

zakupy-przez-internet

SPIS TREŚCI

O BIORE.PL

Zakupy przez internet - plusy i minusy

Zespół Biore.pl

12.03.2024

Zakupy przez Internet nie są już niczym rewolucyjnym. Praktycznie każdy z nas korzysta z dobrodziejstw globalnej sieci, oszczędzając czas i wybierając produkty ze sklepów z różnych części świata. Nie da się ukryć, że Internet to narzędzie niezwykle wygodne, pod warunkiem że korzystamy z niego w sposób rozsądny. 

Przyzwyczailiśmy się już, że nie musimy wychodzić z domu, aby wybrać nowe spodnie lub kupić garnki do kuchni. Wystarczy, że wpiszemy odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, a przed oczami pojawi się cała masa ofert. Jednak nie każdy sklep internetowy będzie miejscem w pełni bezpiecznym, dlatego warto wziąć pod uwagę zalety i wady internetowych zakupów. 

Plusy zakupów przez Internet

Wygoda

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zakupy przez Internet są po prostu wygodne. Pozwalają na dużą oszczędność czasu, ponieważ nie musimy nigdzie jechać, a co gorsza stać w korkach. Wchodząc na stronę sklepu, możemy przeglądać różnorodne kategorie o dowolnej porze dnia i nocy. W końcu sklepy internetowe są otwarte 24 godziny na dobę. Dziś nikogo to już nie dziwi, ale kilkanaście lat temu takie podejście do zakupów w znaczący sposób zrewolucjonizowało handel.

Szeroki wybór produktów

Globalna sieć to miejsce niezwykle różnorodne. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: od miłośników rowerów, po pasjonatów fotografii. W sklepach internetowych dostępne są zarówno produkty ekskluzywne, jak i ich budżetowe odpowiedniki. Jeżeli szukasz ubrań, możesz wybierać spośród tysięcy polskich i zagranicznych marek. Nie ma w tym wypadku żadnych ograniczeń. 

Promocje i rabaty

W świecie e-commerce konkurencja jest ogromna, co sprawia, że sklepy często oferują atrakcyjne promocje i rabaty, zwłaszcza podczas wydarzeń specjalnych, takich jak Black Friday czy Cyber Monday. To świetna okazja, żeby znaleźć wymarzone produkty, które wcześniej były niedostępne. Co więcej, wiele sklepów oferuje swoim wiernym klientom specjalne kody rabatowe. Często zakupy przez Internet są tańsze niż w sklepach stacjonarnych, nawet po doliczeniu kosztów przesyłki. 

Bezpieczne płatności online

Bezpieczeństwo w sieci zawsze powinno być priorytetem, zarówno dla sklepów, jak i użytkowników.  Oczywiście ataki hakerów mogą się zdarzyć zawsze, jednak coraz więcej stron jest bardzo dobrze zabezpieczona. Sklepy internetowe dbają o to, aby zapewnić użytkownikom dostęp do różnych, odpowiednio zweryfikowanych form płatności.

Minusy zakupów przez Internet

Brak bezpośredniego kontaktu z produktem

Jednym z największych minusów zakupów online jest brak możliwości fizycznego zobaczenia, dotknięcia czy przymierzenia produktu przed zakupem. Często trudno jest wyobrazić sobie skalę i wielkość rzeczywistego produktu. To może prowadzić do niezadowolenia, gdy towar dostarczony nie spełnia oczekiwań klienta. Rozwiązaniem jest poprawne mierzenie siebie i sprawdzanie centymetrem o jakich wartościach mowa na stronie internetowej. Niezależnie od rodzaju produktu warto jest weryfikować jego cechy w ten sposób. Oczywiście w większości przypadków istnieje możliwość zwrotu zakupionego towaru (wyjątki wymienia kodeks cywilny, jednak to temat na dłuższą rozprawkę), ale celem zakupów nie jest ich zwracanie, więc oczywiste jest, że każdy chce dokonać dobrych wyborów. 

Koszty dostawy

Sprzedawcy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów (i walczą o ich uwagę i lojalność) pokrywając część kosztów wysyłki, od pewnej kwoty czasami w całości. Aktualnie koszty dostawy nie są też aż tak wysokie. Często okazuje się, że koszty przesyłki są niższe, niż podróż do sklepów stacjonarnych komunikacją miejską, czy swoim samochodem. Dotyczy to jednak standardowych paczek. Jeżeli planujesz zakup produktów wielkogabarytowych, np. mebli, musisz liczyć się z faktem, że koszt dostawy może znacznie podwyższyć wartość całej transakcji. 

Ryzyko

Mimo zaawansowanych technologii zastosowanych w sklepach internetowych, (a nawet w bankach), istnieje ryzyko cyberprzestępczości, zwłaszcza w kontekście przechwytywania danych płatniczych. Klienci muszą być świadomi zagrożeń związanych z zakupami online i stosować środki ostrożności. Powszechnym sposobem wyłudzania danych logowania jest phishing czyli podszywanie się w linkach pod sklepy i instytucje. Należy sprawdzać poprawność linków i za każdym razem przeanalizować czy dana instytucja wysłałaby link o takiej treści. Robiąc zakupy po raz pierwszy w jakimś sklepie, zapoznaj się z całą strukturą firmy. Zajrzyj do regulaminu, polityki prywatności, sprawdź politykę zwrotów i czas wysyłki. Brak konkretnego adresu siedziby lub numeru telefonu do punktu obsługi klienta powinien nas zaalarmować. Dobrym rozwiązaniem dla ochrony własnych pieniędzy jest szukanie opinii innych użytkowników. Dzięki temu masz szansę sprawdzić, czy w przeszłości zdarzały się nieprzyjemne sytuacje. Pamiętaj o tym, że negatywnymi doświadczeniami ludzie dzielą się chętniej i być może wcale nie taki diabeł straszny - analizuj swoją sytuację i potrzeby.

Alternatywa dla zakupów stacjonarnych i internetowych

Zakupy internetowe mają zarówno zalety, jak i wady - z przewagą tych pierwszych. Oczywiście dla wielu osób kontakt ze sprzedawcą nadal jest niezastąpiony. Możliwość obejrzenia produktu w dłoniach, daje komfort szybkiej oceny jego właściwości. Jest jednak pewna alternatywa, która łączy zakupy stacjonarne z internetowymi. 

Live shopping to zupełnie nowy wymiar zakupów. Dzięki transmisjom na żywo nie tylko można zobaczyć przedmiot, ale każdy może kontaktować się z prowadzącym w czasie trwania transmisji, zadając w komentarzach pytania o konkretny produkt (można też pozdrowić rodzinę i spytać o zdrowie ;). To najlepszy sposób, dla tych, którzy lubią kontakt bezpośredni, ale nie mogą zdobyć produktu stacjonarnie, aby zapoznać się z pełnym asortymentem i podjąć świadomą decyzję.

Zespół Biore.pl

O nas

Jesteśmy pierwszą w Polsce platformą sprzedażową, która posiada innowacyjny system zakupów na żywo. Nasi klienci mogą szybko i łatwo kupować tutaj różne produkty od ulubionych sprzedawców. Niegdyś tylko na transmisjach i powtórkach, a teraz również w krótkich filmach sprzedażowych, czyli w rolkach! Biore.pl jest niezależnym portalem sprzedażowym, który wspiera i promuje najlepsze butiki internetowe!

W czym

możemy pomóc?

Masz problem z zamówieniem? A może jesteś sprzedawcą i rozważasz wejście na Biore.pl? Jeśli interesuje Cię współpraca w segmencie wideo-live, to jesteśmy na nią otwarci! Nie ma na co czekać, skontaktuj się z nami!